Kısaca tanımı ile internet üzerinden yapılan ticarete e-ticaret denir. İnternet aracılığı ile ticaret yapmak için bir e Ticaret Web Sitesi kurmalısınız. Bunun için bir takım kriterlere ihtiyaç duyulmaktadır. E- ticaret sitesi kurmak için bir kod veya teknik bilgi sahibi olmanıza gerek yok. Temel bir bilgisayar kullanıcı olmanız bir e Ticaret Web Sitesi kurmanız için yeterlidir. İnternet üzerinden hazır e-ticaret kurulum şirketlerinden biriyle anlaşabilirsiniz.

E ticaret Sitesi kurmak isteyen kişiler ilk önce bir şirket sahibi olması gerekiyor. Şirket sahibi değil iseniz gerekli belgeleri tamamladıktan sonra bir e ticaret sitesi için kolları sıvayabilirsiniz. İnternet üzerinden ticaret yapabilmek için sahip olduğunuz şirketin statüsü fark etmez. Şirket sahibi olmadan internet üzerinden e ticaret yapmak suç kapsamında olduğunu unutmayın.

E Ticaret yapabilmeniz için Sanal Pos almanız gerekmektedir. Bunun için bankalar güvenlik nedeni ile site sahiplerine SSL Sertifikası almayı zorunlu kılmışlardır.

Günümüzde yapılan son araştırmalara göre internet üzerinden alışveriş yapan ziyaretçilerin sayısı geleneksel alışveriş yöntemine göre hızla artmaktadır. İnternet üzerinden yapılan alışveriş hedeflerini gerçekleştirmesi ulaşabildiği kitle ile orantılıdır.

E Ticaret Sitesi Kurmak İçin Dikkat Edilecek Unsurlar

Bir e Ticaret Siteye kurmaya karar verdiğiniz an bir alan adı yani Domain seçmeniz gerekmektedir. Bu alan adını seçerken unutmamanız gereken şey; akılda kalıcı ve basit bir isim almaya çalışın.

E ticaret sitenizde satışını yapmayı hedeflediğiniz ürünleri doğru analiz etmelisiniz. Satışını yapmak istediğiniz ürünü belirlediğiniz hedef kitlesini göz önünde bulundurarak konumlandırın.

Satışı gerçekleştirdiğiniz andan itibaren ürünlerini göndereceğiniz kargo firması ile anlaşarak ürün gönderme yöntemlerini belirleyin.

E Ticaret Sitenizi kurarken belki de en çok üzerinde durmanız gereken konu Ödeme Yöntemlerinizi belirlemek olacaktır. Kurduğunuz sitede Kredi kartı, Kapıda ödeme, Havale ve eft gibi seçenekler sunmanız ziyaretçileriniz tarafından tercih edilmenize ön ayak olabilir.

İnternetten Ticaret faaliyetlerinizi yürütmek için dikkat çeken bir Site tasarlamanız gerekiyor. Yapılan araştırmaların gösterdiği verilere göre ziyaretçilerin girmiş olduğu sitelerde ilk 3 saniye sitede kalıp alışveriş yapmaları önemli bir süreci temsil ediyor. Bu yüzden estetik görünümü özenle dizayn edilmiş bir site oluşturmanız gerekiyor. Yani Çekici bir tasarım oluşturmaya dikkat edin.

E Ticaret Faaliyetleri İçin Bulundurulması Gereken Evraklar

İnternet üzerinden ticaret yapmak için bir takım belgeleri tedarik etmelisiniz. Bunlar kağıt üzerinde değil ama online sistemde bulundurulması gerekiyor. Sitenizden alışveriş yapmak isteyen tüketicilerin Üyelik Sözleşmesi adı altında satış öncesi veya sonrası satış sözleşmesi ziyaretçilerinize çevrimiçi olarak iletilmesi gerekiyor. Firma adı, irtibat no, ulaşım bilgileri gibi temel bilgiler ulaşılır ve kolayca anlaşılır bir yerde koumlandırılmalıdır.

Author

Kotil Bilişim

Leave a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir