E Ticaret yapmaya karar vermiş ve internet üzerinden satış yapmak için bir takım maliyetler söz konusudur. Bu biraz kafa karışıklığına yol açabilir. E Ticaret sitesi maliyetleri yıllık bazda hesaplanması daha uygun bir yoldur. Yıllık bazda e ticaret sitesi maliyetleri farklı aşamalardan oluşur ve sitenizi yönetirken bu aşamaları bilerek raporlamanız önem taşır.

İşinizi sürdürebilmek için e ticaret sitesi maliyetlerini doğru hesaplayıp tüm girdi ve çıktıklarınızı hesaplamalısınız. Bunun için e ticaret sitesi yönetimden, reklam maliyetleri, kargo işlemleri ve pazarlama masraflarınızın dahil edilmesi gerekir.

E Ticaret satışı yapmak bir yarış gibidir; diğer tüm şartlarınızın eşit olduğunu varsayarsak web sitesi daha iyi olan bu yarışı önde tamamlar. Bu sektörde kendinizi ve rakiplerinizi bir araba modeli olarak düşünebilirsiniz. Motorunuz yani web siteniz ne kadar iyi ise o kadar hız yapabilirsiniz.

Satışlarda 100.000 tl satış yapmak isritorsanız muhtemelen sitenizin maliyeti 10.000 tl kadar olmalıdır. Bir e ticaret sitesi kurulumunu gerçekleştirmek gerçek bir işe başlamaktır. Başarılı olmak için sağlam bir temel gerekir.

İnternet üzerinde satış yapmaya karar verdikten sonra Ticari faaliyet göstermek ve vergi mükellefi olmak, gerektiğini unutmayın. Mevcutta bir şirketiniz yoksa Şahıs şirketi veya Adi ortaklık kurmak en maliyetsiz yoludur. 2020 yılı içerisinde ortalama maliyeti 500TL ila 1000TL arasında değişkenlik gösterir. Limitet ve A.Ş de kurabilir ancak bunun maliyetinin daha yüksek olacağını unutmayın.

Teknolojik ve Yazılım Maliyetleri

Sitenizde kullanılacak tüm teknoloji ve yazılım işlemleri bir maliyete tabidir. Ofis bilgisayarları, tarayıcılar vb. Bunlarla beraber görsel video düzenlem, seo araçları gibi ücret ödediğiniz ve ödemediğiniz tüm yazılımlar bir çıktıdır.

Stok ve Depo Maliyetleri

E Ticaret sitesi yıllık maliyetleri hazırlarken ay ve mevsimlere göre değişikli gösterebilecek maliyetler arasında stok ve depo maliyetleri de vardır. Bazı zamanlarda yapılacak olan işlem ve ürün bazında kriterler mevsimlik veya aylık tasarruf veya maliyet artışı sağlayabilir.

E-ticaret’e Nereden ve Nasıl Başlanmalı

Bir E Ticarete başlamadan önce temel olarak yukarıda yazan temel bilgileri okuduktan sonra kurmak istediğiniz işletmeyi temsil edecek bir web sitesi kurmanız gerekiyor. Estetik bir görünüm bu işe başlamak için doğru bir adım olacaktır. Daha sonra ihtiyaçlarınızı belirlemeli, kullanacağınız e ticaret paketinin ihtiyaçlarını karşılayıp karşılamadığı analizini iyi yapmalısınız. Bir web sitesi amacınıza ulaşmakta tek başına faydalı olmayabilir.

İnternet sitenizi açmanız için gerekli temel faktörleri bu şekilde sıralayabiliriz.

Aylık yapılan ödemeler

KDV
Çalışanınız var ise sigorta primi
Muhasebe ücreti

Üç aylık yapılan ödemeler

Stopaj
Geçici Vergi

Yıllık Yapılan Ödemeler

Yıllık gelir vergisi
Noter tarafından yapılan yasal defter tasdiki
Ticaret odası üyelik aidatı

Author

Kotil Bilişim

Leave a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir