Dünyamızın son çeyrek yüzyılında, teknoloji çağında devrim niteliğinde yenilikler meydana gelmiş ve gelmeye devam ediyor. Bu teknolojik devrimler yanında ekonomi ve ticaret alanında da doğru orantılı bir değişim yaşanmaktadır. Bilişim teknoloji sistemleri ile İnternet teknoloji sistemleri gelişirken bununla beraber kötü amaçlı yazılımların da bu yeniliğe ayak uydurduğunu söylemeden edemeyiz. Günümüzde E- ticaret ile ilgilenen kurumsal firma ya da kişilerin bu siber tehditler karşısında önlem anlamamaları kaçınılmaz bir hal almıştır.

Bir e-ticaret sitesi açmaya karar vermiş şitket veya kişi öncelikle edinmesi gereken bilgilerin temelinde İnternette Güvenli Alışveriş olmalıdır. Zira ziyaretçilerinizin güvenliği sizin de kurumsal imajını yansıtır, burada güvende olan yalnızca sitenizi alışveriş amacıyla ziyaret eden müşteriler değil, sizin de güvenliğiniz söz konusudur. Güvenli E – Ticarette Alınabilecek Önlemler:

SSL Sertifikası
SET
PCDI DSS Sertifikikaları
3D Secure Sistemleri
SSL Sertifikası

Bir internet sitesi aracılığı ile e ticaret yapmaya karar verdiğiniz andan itibaren kodlama veya yazılım bilginiz yoksa dahi öğrenmeniz gereken bazı terimler vardır ki bu terimler ile sık sık karşılacak ve bunların ne işe yaradığını öğrenmek durumunda kalacaksınız. İnternette güvenlik denilince akla gelen ilk Güvenlik Sertifikası SSL olacaktır. SSL Sertifikaları bir çeşit şifreleme adıdır. Yani internet sitenizden alışveriş yapacak ziyaretçinin sisteme girmiş olduğu kredi, banka kartı gibi bilgileri özel bir şifreleme yöntemi ile bankanıza ileten bu bilgilerin üçüncü kötü amaçlı kişilerin erişimine kapatan bir güvenlik sistemidir. Siteniz, e-ticaret amacıyla kurulmuş olan bir işletme ise Sanal Pos’u zaten bankalarla iletişim geçerek almanız gerekiyor. Bunun için de bankalar SSL Sertifikalarını zorunlu kılmıştır. Yani SSL Sertifikasız E-Ticaret mümkün değil desek abartmış olmayız.

SET

SET, SSL Sertifikasına benzer bir fonksiyona sahip güvenlik servisidir. Aralarında Visa, Mastercard ve IBM’nin bulunduğu kuruluşlar tarafından kurulmuş bir Sertifikadır. SET, internet üzerinden güvenli bilgi aktarımı sağlar. Çevrimiçi işlemlerde kredi, banka kartının bilgilerini şifrelenmesini sağlar. SET Güvenlik Protokolünde alışveriş yapacak olan ziyaretçiler, işletme sahibi ile birbirini görebilir, şeffaflık uygulaması ile bu eylemler ispatlanabilir.

PCDI DSS Sertifikaları

Güvenlik servisi sektörünün en üst düzey güvenlikli sertifikası Level1 olan sertifikaya sahiptir. Alternatif ödeme sistemine sahiptir. Api’yi sistemlerine bağlayan her e ticaret sitesi bu sertifikaya sahip hale gelirler.

3D Secure Sistemleri

3D İnternetten alışveriş yapan herkesin en az bir kere görmüş olduğu bir uygulamadır. Müşterilerin alışveriş yaparken karşılarına çıktığı tek kullanımlık şifreleme türünün adıdır. Kayıp, çalıntı kartların kullanımını engellemesiyle hayatımıza kolaylık katmışır.

Author

Kotil Bilişim

Leave a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir