İnternet aracılığı ile ticaret yaparken ve kredi kartı ile ödeme sağlamak için Sanal Pos kullanmak gerekiyor. POS (Point of Sale) yani ödeme noktası anlamına gelmektedir. Sanal Pos ise çevrim içi ortamlarda ödeme yapabileceğiniz anlamını taşımaktadır.

Sanal Pos Nedir?

Sanal Pos Mağazaların kasalarında bulunan fiziki Pos cihazlarının dijital ortamdaki kullanım şekline verilen isimdir diye tanımlayabiliriz. Ülkemizde Sanal Pos olarak bilinen bu uygulama Dünyada VPOS (Virtual Point Of Sale) adıyla anılmaktadır. Bankaların sağlamış olduğu bu hizmet ile müşteri internet üzerinden alışveriş yapabilir.

Aracı Sanal Pos Nedir?

E Ticaret yapmak isteyen bazı siteler bankalar aracılığı ile sanal posa sahip olamazlar. Bu aşamada aracı sanal pos firmaları devreye girer. Bir çok banka ile tek tek anlaşmadan tüm bankalar ve taksitli satış imkanlarından faydalandırıldığı özel çözümler üreten sanal poslardır. Bu tür servisleri sağlayan firmalar, yüksek ciroları sebebiyle bankalardan özel komisyon ayrıcalıklarından faydalanabilir bu avantajları e ticaret sahiplerine yansıtabilmektedirler.

En yaygın kullanılan Sanal Poslar:

Paypal: Bilinen en eski sanal pos’tur. Ne yazık ki yakın zamanda Türkiye’de kullanımı durduruldu. BDK’dan lisans izni almasıyla ülkeye tekrar girmesi bekleniyor.

Iyzico: Türkiye pazarında kullanılan en yaygın sanal poslardan biri haline gelmiştir. Ödeme servislerini ücretsiz olarak sunmasıyla sektörde avantaj sahibi olmuştur. Başvurunuz olumlu sonuçlandırdığı taktide 1 gün içerisinde Sanal Pos servisinden faydalanabilirsiniz. Türkiyede 6 bankaya taksit seçeneği sunması da tercih sebepleri arasındadır.

BKMEXPRESS: Iyzico ile birlikte kullanılır. Bankalararası ödeme merkezi kabul edilir. Ödeme şekli pratiktir.

IPARA: Bu uygulama ile tek bir entegrasyon aracılığı ile sektörün önde gelen 7 kredi kartı markasına ve banka kartına sahip olabilir 1 gün içerisinde sanal pos sahibi olabilirsiniz.

PAYTR: Türkiyede aracı ödeme alan firmalarının BDDK tarafından yetkili konumunda bulunan bir uygulama servisidir. Bir gün içerisinde e – ticaret sitelerinde yapılan işlemlerin ödemeleriyle yetkililere dönüş yapan Paytr pazarda söz sahibi olan bir firma haline gelmiştir.

Tüm bu sanal poslar ve daha fazlası ile anlaşabilir, sizin için en doğru Sanal Pos servisini tercih edebilir, sitenizde yapacağınız ticari faaliyetlerinizi yönlendirebilirsiniz.

Author

Kotil Bilişim

Leave a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir