Development Web Tasarım

Kurumsal Web Sitesinde Neler Olması Gerekir?

Kurumsal web sitesi oluşturmaya karar verdikten sonra yaptığınız tasarım içerisinde bir takım kriterleri yerine getirmenin de vakti gelmiştir. Kurumsal web sitenizde ziyaretçilerin beğenisine sunduğunuzda bu aşamada çevrenizden ve ziyaretçilerinizden öneri ve görüş almanız sizin yararınıza olacaktır. Fakat tüm bunların belki de en önemlisi web sitenizi kendinizi orayı ziyarette bulunan bir internet kullanıcısı olarak görmeniz olacaktır. Empati kurmak sizi bir adım öne taşıyacaktır. Genel anlamda baktığımızda Kurumsal Web Sitesinde Neler Olması Gerekir? Sorusunu kısa bir bakış açısıyla incelersek:

Kurumsal Web Sitelerinde Anlaşılırlık

Kurumsal web sitelerinde dikkat edilmesi gereken ilk şey tasarımda kullanılan öğelerin, ziyaretçilerin anlayabilecekleri şekilde; sade ve basit olmalıdır. Aynı zamanda gereksiz hareketli animasyon ve renk cümbüşlerinden kaçınarak, birbirleri ile uyumlu ara renkler hakimiyeti söz konusu olmalıdır. Tüm bu süreçler gerçekleştirdikten sonra web sitenizdeki görsellerin uyum içerisinde karmaşık bir görüntüden uzak sadeliğin ön planda olduğu bir vitrin tasarlamaya çalışın.

Kurumsal Web Sitelerinde Görsellik

Kurumsal web sitelerinde, yayınlamış olacağınız ürünler veya hizmetler firmanızın giysisidir. Yani giysiniz ne kadar kaliteli olursa ortamda gözlerin üzerinizde o denli dikkatli olacağını unutmayın. En üst seviyeli çözünürlükteki görseller, kurumsal web sitesinin ayaklarıdır, ayaklarınız sizi istediğiniz yere götürecektir, şartlar uygunsa tabi.

Doğru Reklam ve İlk İzlenim

Doğru reklam, belki web sitenizin içerisinde değil ama işletmenizin sahip olması zorunlu bir araçtır. Yani doğru reklamı gitmek istediğiniz yere bindiğiniz bir araç olarak görmelisiniz. Haliyle doğru reklam verseniz dahi ziyaretçilerinizin dikkatini çekmeye başaramazsanız, hem reklamınız hem de çabalarınız beyhude kalacaktır. Bu yüzden ilk izlenim doğru reklam önemlidir. Unutmayın ki internet kullanıcıları bir sitede alışveriş yapmak için sadece birkaç saniye yeterli oluyor. Doğru web site doğru reklam ile bir bütündür.

Görüş, Şikayet, Öneri

Kurumsal firmalar gerek fiziki gerek internet ortamında bir takım geri dönüş faaliyetleri izlerler. Feedback adı verilen bu geri dönüşler kurumsal firmaların belki de en iyi yaptığı iştir. Ziyaretçilerinizin işletmeler için olumlu, olumsuz görüş ve şikayetleri için bugün en fazla tercih ettikleri mecranın internet olduğu biliniyor. Konunun bu kadar önem kazanmasıyla beraber kurumsal web sitelerinde Şikayet, Görüş, Öneri kısmının bulunması ve bu bölümde ziyaretçilerden gelecek olan yorumlara geri dönüş yapılması web sitenin olmazsa olmazları arasındadır.

Güçlü İçerik Yönetimi

Güçlü bir içerik yöneticiliği kurumsal web sitenizin Hakkında kısmının eksiksiz olduğu bir bölüm ve hatta canlı destek bölümü ile ziyaretçilerinizin memnuniyetini sağlayarak sürekli iletişim halinde olmanız gereken bir uygulamadır. Kurumsal web sitelerin zamanın gerektirdiği şekilde güncellenmesi de çok önemlidir.

Author

Kotil Bilişim

Leave a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir