İnternet üzerinden alışveriş yapmak kadar internet üzerinden satış yapmak da önemli bir hal almıştır günümüzde. Bu sebeple internet üzerinden ticaret yapacak olan kişi veya kurumsal firmalar çeşitli bir takım önlemleri almaları kaçınılmaz olmuştur. SSL Belgesi diğer adıyla SSL Sertifikları siteyi ziyaret edecek olan kişiler arasındaki bağı şifreleme ve sitenin kimliğini doğrulayan bir mekanizmadır.

İnternetten yapacağınız alışverişler sandığınız kadar güvenli olmayabilir. SSL Belgesi size bu güvenceyi sunmak adına tasarlanmış güvenlik odaklı bir yazılımdır. Örnek verecek olursak: Kent meydanlarında, kütüphanelerde bulunan mevcut şifresiz bir ağa bağlandığınızda, yakınlarınızda kötü niyetli kişilerin bağlantınızı izleyerek ziyaret etmek istediğiniz sitelere bağlandığınızda şahsınıza ait girmiş olduğunuz; kart bilgilerini, kullanıcı adınızı, şifreleriniz gibi sizin için son derece önemli bilgilerinize ulaşabilir ve dışardaki tehditlere açık bir hale gelmiş olabilirsiniz. Bağlandığınız ağ şifreli olsa dahi şifrenizi bilen birinin bunları yapabilmesi söz konusu olabilir. Bu durumda oluşabilecek riskleri düşündüğünüzde ne kadar tehlikeli olduğunu anlayabilirsiniz. Kredi kartı, banka kartı gibi gereçler kullanarak alışveriş yaptığınızda bu durumun önemi biraz daha artıyor. İşte bu aşamada SSL Belgeli bir sitenin önemi devreye giriyor. Alışveriş yapmak amacıyla girmiş olduğunuz sitenin adresi http:// ile başlıyorsa tehditlere açık https:// ile başlıyor ise girmiş olduğunuz site ile bağlantı sağladığınız cihaz arasında bir şifreleme yaptığı anlamına gelir. Bu durumda bağlantınızı izleyen kötü amaçlı bir kullanıcı var ise sisteme girmiş olduğunuz şifre ve özel bilgilerinize ulaşamayacağı anlamı taşımaktadır.

Tüm bu sebepler nedeni ile bankalar, bir e-ticaret sitesinde; sanal pos kullanılması için SSL’nin zorunlu olmasını kılmışlardır. Her ne kadar yaygın bir kullanımı olsa da http:// ile başlayan adreslerde banka bilgilerinizin çalınması çok kolaydır. İşte bu yüzden alışveriş yapmadan önce bir adreste https:// olmasına dikkat edin. Hatta gerekirse alışverişinizi erteleyin. Zira bu tür bir site yalnızca banka kartı bilgilerinizi çalmak için kurulmuş sahte bir site bile olabilir. Fakat yine de SSL Belgesi taşıyan bir e-ticaret sayfasından alışveriş yaparken güvenilirliğini sorgulamayı ihmal etmeyin.

Author

Kotil Bilişim

Leave a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir