Teknolojinin her geçen gün hayatımızı biraz daha kolaylaştırdığı bir gerçek, ne yazık ki teknolojinin faydalı olduğu kadar zararlı yazılımlarda bu gelişmelere paralel olarak geliştiğini söyleyebiliriz. O halde internet dünyası, ziyaretçilerine güvenilir bir alışveriş ortamı sunması kaçınılmaz olduğunu söylemek de mümkün. İşte burada karşımıza SSL yani Secure Socket Layer devreye giriyor. Türkçe açılımı Güvenli Giriş Katmanı olan bu sertifika adından da anlaşılacağı üzere bir güvenlik sertifikası işlevinin bütünleştirilmiş adıdır. SSL Belgesi daha geniş ve açıklayıcı bir tanım ile ifade etmek gerekir ise; İnternet üzerinde ticari faaliyetlerini yürüten firmaların, ziyaretçilerine gizlilik ve güvenlik sağlayan, gizliliğin ve bütünlüğün korumasını amacıyla geliştirilmiş ve arttırılmış güvenlik sertifikasıdır, şeklinde tanımlandırılabilir. SSL Dünyanın en büyük bilişim teknoloji devi olan Netscape tarafından geliştirilmiştir. Aynı zamanda Netscape Dünyanın ilk tarayıcısıdır.

Bir e-ticaret sitesi kurmak isteyen kişilerin SSL hakkında mutlaka belli başlı bilgileri öğrenmeleri şarttır. Günümüzde sibergüvenlik farkındalık tüm internet üzerinden alışveriş yapan kişi veya firmalar için hayati önem taşımaktadır.

Bir sayfanın SSL Belgeli olup olmadığı nasıl anlaşılır? Sorusunun cevabı herkesin anlayabileceği kadar basittir. Girmiş olduğunuz internet sitesinin, adresinin başında http:// yerine https:// görüyorsanız, bu o sitenin bir SSL Sertifika Belgesine sahip olduğunu gösterir. Daha önceleri http:// kodlu çalışan kurumsal ve kişisel web siteleri bile günümüzde https:// yani SSL belgeli siteler haline gelmiştir. Yani SSL Belgeli sitelerin yalnızca e-ticaret web sitelerinin kullandığını söylemek doğru olmaz.

SSL Belgesi Modzilla, Chrome gibi dünyanın en yaygın web sunucuları ve tarayıcıları tarafından desteklenmektedir. Ayrıca Google tarafından da önem verilen bir konu haline gelmiş SSL’li internet sitelerin arama sıralarında daha üst sıralarda olduğunu söylemeyi unutmamak gerekiyor.

SSL Belgesi basit bir algoritma üzerine kurulur ancak, kullanıcılar için son derece hayati bir önem taşımaktadır. Peki SSL Belgesinin Özellikleri Nelerdir?

Veri depolamayı ve arşiv oluşturma gibi karışık işlemleri kolaylaştırır,
Veri, dataların tarih ve zamanını teyit eder,
Server ve internet sağlayıcı arasındaki mesajları şifreler ve kötü amaçlı kişilerin ulaşmasını engeller,
İnternet aracılığı ile yapılan işlemlerde kişi ve karşı tarafın güvenilir olduğu teyidini onayladıktan sonra işlem yapılmasına olanak verir şeklinde sıralamak mümkün.

Author

Kotil Bilişim

Leave a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir